Georgian Grand Tasting 2024 to wydarzenie organizowane przez Narodową Agencję Wina z Gruzji, która prowadzi w Polsce program skierowany na edukację oraz wsparcie eksportu win gruzińskich do Polski. W Warszawie zaoferowali produkty z 24 gruzińskich winnic. W wydarzeniu wzięli udział producenci nie tylko z największego regionu, jakim jest Kakheti, ale także z takich regionów jak Imereti, Kartli, czy Racha-Lechkhumi.
Georgian Grand Tasting 2024 był okazją do spróbowania różnorodnych smaków Gruzji. Goście mogli degustować zarówno tradycyjne, wytwarzane w qvevri wina bursztynowe i czerwone oraz wina produkowane metodą europejską.
Dwa miliony litrów
Wydarzenie było też szansą na spotkanie polskich importerów, dystrybutorów i sommelierów z producentami, spośród których wielu wielu nie ma jeszcze swoich przedstawicieli w naszym kraju. To o tyle ciekawe, że zainteresowanie winami z Gruzji rośnie.
Według danych Narodowej Agencji Wina w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2024 roku z Gruzji do Polski wyeksportowano ponad dwa miliony litrów wina z Gruzji. Wzrosty względem analogicznego okresu czasu w 2023 roku wynoszą 17 procent w wartości i 21 procent w ilości.
W wydarzeniu wzięli udział m. in. I Sekretarz Ambasady Gruzji w Polsce — Zurab Khutsianidze, eksperci w dziedzinie wina: Keti Prangulaishvili i Szymon Milonas, oraz reprezentanci największych producentów win gruzińskich. Wśród tych ostatnich byli między innymi:
Alexandre Ebralidze (RTVELISI), David Chachanidze (Solomone Winery), Zurab Bakuradze (Teliani Valley), Giorgi Shengelaia (Kakhetian Traditional Winemaking LTD), George Babunidze (Babunidze Wines), Ivan Makhniashvili (JSC Telavi Wine Cellar), Natia Jokhadze (Georgian Wines & Spirits Company) oraz Robert Joseph.
Ogromna konkurencja
Osoby zainteresowane pogłębieniem wiedzy mogły wziąć udział w dwóch masterclassach, m. in. z Keti Prangulaishvili, ekspertką win gruzińskich.
Powszechnie podkreślano, że było to wydarzenie, pozwalające w sposób przekrojowy poznać gruzińską branżę winiarską. Gruzja bowiem to kraj, który łączy stare, tradycyjne metody produkcji z nowoczesną technologią.
Warto jednak dodać, że sytuacja importerów i sprzedawców win w Polsce nie jest wcale łatwa – wszyscy podkreślają, że szczególnie konkurencja ze strony znanych dyskontów jest bardzo silna.
******
National Wine Agency of Georgia LEPL (Legal Entity of Public Law) to agencja podlegająca Ministerstwu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Gruzji utworzona między innymi w celu kontroli i certyfikacji jakości produkcji wina gruzińskiego, promocji i zwiększania świadomości na jego temat, badań gruzińskich winorośli i kultury win gruzińskich sięgającej 8 000 lat.