Flota i oferta – rekordowe zainteresowanie podróżami z PKP Intercity

by Leszek Sadkowski

Tegoroczny maj okazał się miesiącem z największą liczbą pasażerów w ponad 20-letniej historii PKP Intercity. Co więcej, przewoźnik jeszcze nigdy nie odnotował tak dobrego wyniku po pierwszych pięciu miesiącach roku – już ponad 20 mln osób skorzystało od początku stycznia z usług przewoźnika. Liczba pasażerów będzie rosnąć, bo blisko 3/4 Polaków ma już zaplanowany wakacyjny wyjazd lub chce gdzieś pojechać.

Tylko w maju br. pociągami PKP Intercity podróżowało 5,26 mln osób, czyli 28 procent więcej niż w maju 2019 – rekordowym do tej pory roku w historii przewoźnika. Wynik z 2019 roku został także poprawiony, gdy spojrzymy na okres styczeń – maj. Od początku br. z usług PKP Intercity skorzystało już ponad 20,1 mln pasażerów. To o 8 procent lepszy wynik niż w analogicznym okresie ostatniego roku przed pandemią. To także ponad dwa razy więcej niż w pierwszych pięciu miesiącach ubiegłego roku (9,25 mln pasażerów).

Na rekordowy wynik w maju duży wpływ miało wprowadzenie m.in. oferty Promo do pociągów kategorii ekonomicznych. Od tego momentu w każdym tygodniu pociągami PKP Intercity podróżuje ponad milion osób. To około 40-45 procent więcej niż w analogicznych okresach 2019 roku.

Pierwsze tygodnie funkcjonowania oferty Promo w pociągach IC i TLK pokazują, że kolej przyciąga coraz więcej podróżnych. Intensywnie przygotowujemy się do sezonu wakacyjnego, podczas którego spodziewamy się, że wiele osób będzie rozważać pociąg jako atrakcyjną alternatywę dla podróży samochodem – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Flota i rozwój oferty

Firma twierdzi, że rosnąca liczba pasażerów to także wynik działań podejmowanych przez PKP Intercity od kilku lat. Trzeba przyznać, że coraz nowocześniejsza flota pociągów, z której korzystają podróżni to efekt programu inwestycyjnego z perspektywą do 2030 roku. W jego ramach park taborowy PKP Intercity wzmocniło już m.in. ponad 700 zmodernizowanych wagonów i 30 nowych lokomotyw elektrycznych. Spółka ma też zakontraktowane inwestycje taborowe na ponad 6,1 mld zł, a wartość całego programu wynosi 27 mld zł.

W efekcie – wśród połączeń ekonomicznych zwiększa się udział kategorii IC w stosunku do TLK – w obecnie obowiązującym rocznym rozkładzie jazdy pociągów kategorii IC jest 313, podczas gdy w poprzednim było ich 228, w sezonie 2019/20 – 203. Przez ostatnie dwa lata liczba komfortowych pociągów IC wzrosła więc o 54 procent, a liczba składów kategorii TLK spadła o 32 procent – czytamy w raporcie.

Rozwijana jest siatka połączeń – tego lata pociągi PKP Intercity mają zatrzymywać się w 414 miastach i miejscowościach – dla porównania w 2015 dostęp do usług przewoźnika mieli mieszkańcy 330 ośrodków.

Podróże po Polsce

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie PKP Intercity, 37 procent Polaków ma już zaplanowany urlop i letni wyjazd. Niemal tyle samo nie ma jeszcze konkretnych planów, ale chce gdzieś wyjechać. 8,5 procent respondentów planuje urlopowy wyjazd, lecz dopiero jesienią. Zupełny brak planów wyjazdowych deklaruje mniej niż co piąty badany.

Z tych Polaków, którzy planują podróżować, 85 procent zamierza odwiedzić najpopularniejsze polskie destynacje turystyczne – morze, Mazury, góry lub duże miasta. Numerem jeden wśród wakacyjnych kierunków podróży będzie morze, na wybrzeże wybiera się 35,5 procent badanych.

Polskie góry zamierza odwiedzić 26 procent respondentów, a Mazury – 15,5 procent. 8 procent chce pojechać do jednego z dużych polskich miast. Zagraniczny wyjazd planuje 3 na 10 badanych.

Możesz również lubić