EEC Trends: Smart Data, Zielony Ład i zmiany energetyczne

by Leszek Sadkowski

Jeden dzień, 10 debat z udziałem stu prelegentów, blisko 2 000 uczestników, dyskusje, wnioski i opinie dotyczące najważniejszych zjawisk i aktualnych problemów gospodarki, a przede wszystkim – jej perspektyw rozwojowych. Dyskusje w ramach różnych sesji dotyczyły m. in. Smart Data, nearshoringu, kryzysu czy transformacji energetycznej.

Czas na Smart Data i nearshoring

Podczas panelu „Digitalizacja w praktyce” jednym z kluczowych wątków był apel, aby „cyfryzować z głową”.

Pamiętajmy, że cyfryzacja oraz digitalizacja to nie są leki na wszystkie problemy, z jakimi się borykamy, w związku z czym musimy cyfryzować procesy z głową – mówił Tomasz Wolanowski, wiceprezes ABB. – Trzeba dokładnie zdefiniować potrzeby, jakie zostaną zaspokojone, a przede wszystkim które dane i w jakim celu potrzebujemy analizować – radził. Dodał też, że nadszedł czas na Smart Data, a nie Big Data, bo to nie ilość danych, tylko to, co te dane nam dadzą w praktyce, będzie kluczowe w powodzeniu cyfryzacji.

W debacie „Globalny handel” dużo mówiono o nearshoringu, czyli przeniesieniu produkcji bliżej miejsc jej wykorzystania. I o ile w wielu gałęziach gospodarki ten trend staje się w Europie coraz silniejszy, o tyle w przypadku farmacji bardzo o to trudno. Nadal dominuje tu bowiem offshoring, który ma bardzo mocne podstawy.

Mamy dziś zupełnie inną sytuację niż w latach 50. i 60. XXI wieku. Mamy Internet. Dwie dekady temu Europa poszła do kasyna i postawiła wszystkie swoje pieniądze na wiarę w globalizację i w to, że leki zawsze będą pod ręką, nieważne skąd, byle tanio. Za tym poszły systemy refundacyjne, które powieliły ten sposób myślenia. W efekcie Polska jest w 100 proc. uzależniona od importu substancji czynnych, a Europa w 80 proc. – powiedział Sebastian Szymanek, prezes Polpharmy.

Kryzys i transformacja energetyczna

W sesji pod tytułem „Nowa energia, nowa energetyka”, która dotyczyła m.in. skutków kryzysu energetycznego wziął udział m.in. Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE), który wskazywał, że rynek energii został zaprojektowany w taki sposób, że „z definicji miał się charakteryzować dużą zmiennością cen energii”. To miało, jak wyjaśniał, „zintegrować bardzo dużo energii odnawialnej i w zasadzie wydawało się nam się, że to jest akceptowalne społecznie”.

Ale rynek ma kilka fundamentów. Jednym z nich jest dostępność energii po przystępnej cenie. Mam wrażenie, że przez wiele lat nie do końca przykładaliśmy do tego właściwą wagę, bo wydawało nam się, że bezpieczeństwo jest nam dane, czyli dostępność energii i przystępne ceny, bo energia była dosyć tania – komentował Rafał Gawin. – Myślę, że jesteśmy ciągle na tej samej ścieżce transformacji, czyli dążymy do dekarbonizacji. Z mojej perspektywy de facto nie zeszliśmy ze ścieżki transformacji energetycznej – ocenił prezes URE.

Europejski Zielony Ład

Rozmówcą podczas tej debaty był także Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, premier RP w latach 1997-2001, który uznał, że sprawdziło się to, do czego Europa była przygotowana.

W rok UE o 90 proc. zmniejszyła import paliw kopalnych z Rosji, to niewyobrażalna wcześniej rzecz. Jest 10 proc. tego co było, a za rok lub dwa będzie zero – powiedział. – Europa jest małym przylądkiem w porównaniu do Azji, jesteśmy malutkim kontynentem. Ten przylądek liczy się dzisiaj, bo realizuje cywilizacyjny projekt dla świata. Ten cywilizacyjny projekt to Europejski Zielony Ład – dodał.

EEC Trends gościło także Andersa H. Eide, Ambasadora Królestwa Norwegii w Polsce. Ze względu na wojnę rząd norweski w 2022 roku powołał do życia niezależną komisję energetyki, która w zeszłym tygodniu wydała swoje rekomendacje.

W związku z tym stwierdzono, że onshore ma olbrzymi potencjał w Norwegii, taka energia jest nie tylko najtańsza, ale jest powszechnie dostępna i bardzo dobrze wpisuje się również nasz w system elektrowni wodnych – wyjaśniał Anders H. Eide.

Czy parytet rozwiąże problem?

Ciekawym aspektem wydarzenia był także temat parytetu płci jako zabezpieczenia funkcjonowania zasady równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Zaproszone prelegentki dyskutowały między innymi o tym, co może przynieść realne równouprawnienie.

W Polsce kobiet jest o milion trzysta tysięcy więcej niż mężczyzn, więc kobiety powinny mieć minimum równoprawny głos, a jak wiemy, to obecnie nie ma miejsca. W obecnym parlamencie parlamentarzystki stanowią zaledwie 29 proc. – mówiła ekonomistka Alicja Defratyka.

Natomiast Magdalena Sobkowiak ze Stowarzyszenia Kobiet w Centrum zadała gościom skłaniające do głębszych refleksji pytanie.

Czy parytet jest tą magiczną różdżką, która sprawi, że rozwiąże nam się temat zbyt małej liczby kobiet na najwyższych stanowiskach? Naszym zdaniem rozwiązaniem problemu leży zupełnie gdzie indziej – argumentowała.

***

Podczas EEC Trends wyróżniono tych, którzy odnoszą sukcesy w biznesie lub poprzez swoje działania zmieniają na lepsze polską gospodarkę. Tytuły WNP Awards trafiły do: Accenture, AIUT, Baltic Pipe, Budimex, Famur (obecnie Grenevia), Polpharma, Respect Energy, ZPUE, a także (wyróżnienie zbiorowe) – branża energetyki wiatrowej.

Możesz również lubić