Drugie życie opuszczonych siedlisk. Arche pomysł na biznes

by Leszek Sadkowski

Zrewitalizowane kontenery morskie tworzą nowe powierzchnie noclegowe. To sposób na alternatywne hotelarstwo dostępne w każdym praktycznie miejscu. W Polsce popularność takich miejsc szybko rośnie, a sam sposób na prowadzenie biznesu jest dość prosty i skuteczny.

Przychodzi taki moment w życiu, gdy potrzebujemy uciec od natłoku problemów życia codziennego i szukamy spokoju, ciszy i bliskości natury. Jednym słowem Sielanki. Wieczorów przy ognisku, wschodów słońca, poranków z widokiem pól, lasów i lokalnych smaków, które pamiętamy tylko z dzieciństwa. I takie miejsce jest. To siedlisko gdzieś w środku małej podlaskiej wsi – mówi Władysław Grochowski Prezes Grupy Arche.

Ja sam mieszkam daleko, na odludziu. Wcześniej tam było siedlisko, więc nie zająłem nic nowego. W czasie pandemii zrobiłem sobie dłuższy urlop i wtedy pojawiło mi się wiele pomysłów. Powrót do natury, do źródeł. Znam wartości, które zostały na wsi – dodaje Grochowski.

Podlaska oaza

Takim siedliskiem jest wieś Rogacze na Podlasiu w pobliżu granicy z Białorusią. I chociaż nie ma już jej pierwotnych mieszkańców, pozostały dawne zabudowania: letnia kuchnia, stajnia, budynki gospodarcze czy stodoła.

Życie w podobnych miejscach może znów się pojawić, a to za sprawą ecoboxów, które tworzone są na bazie kontenerów morskich. Pomysł na ten biznes w Arche na hotele rozproszone pojawił się dość spontanicznie.

Kiedy zamknięto branżę turystyczną, szukaliśmy rozwiązań, które umożliwiłoby odpoczynek naszym Gościom, zachowując oczywiście wszelkie rygory sanitarne. I tak powstał projekt ARCHE Siedlisko, czyli hotele rozproszone, ulokowane z dala od zgiełku i tłumów, wśród natury, w miejscach nieoczywistych, blisko lokalnych tradycji i społeczności. ECOBOXY, czyli zrewitalizowane kontenery morskie, zastosowaliśmy do wypoczynku – wspomina Grochowski.

ECOBOXY i slow life

Zrewitalizowane kontenery morskie tworzą całkiem nowoczesne powierzchnie noclegowe. Ich przestrzeń stanowią 2 sypialnie z podwojnymi łóżkami i pościelą hotelową, salon z aneksem kuchennym i łazienką. Boxy są ogrzewane, posiadają też klimatyzację. Wewnątrz dominuje kolor drewna, a na ścianach można zobaczyć obrazy malowane przez niepełnosprawnych pracowników Fundacji Leny Grochowskiej.

Klimat agroturystyki podkreślają dania okolicznych kół gospodyń wiejskich mające być dopełnieniem pobytu z dala od cywilizacji.

Życie tu to slow life w autentycznym wydaniu. Doskonałe antidotum dla wszystkich zmęczonych miejskim pędem i natłokiem informacji, gdzie wciąż można pooddychać pachnącym, świeżym powietrzem. Dookoła znajdują się zielone tereny do odkrywania pieszo lub na rowerze szlakami Green Velo – zachwala Arkadiusz Żywiołek, Dyrektor Sieci Hoteli Rozproszonych

Pomysł na biznes

Obecnie hotele rozproszone znajdują się w Ujnach, w woj. świętokrzyskim, w Piłce na Śląsku i Rogaczach na Podlasiu. Samo Arche Siedlisko to rozwiązanie dla tych, którzy gotowi są na “cyfrowy detox”, wyobrażają sobie urlop bez telefonów, bo w niektórych miejscach nie ma zasięgu, a zamiast telewizorów można posłuchać koncertu ptasiego radia.

Grochowski dodaje, że to wszystko łączy się z całą filozofią Grupy Arche, ekologia i rewitalizacja są bardzo ważne. Bo firma rozwinęła obszar działań ekologicznych poprzez rewitalizację między innymi właśnie kontenerów morskich. Specjalnie stworzony oddział Prefabrykacji w Siedlcach nadaje im nowe życie.

Warto wspomnieć, że Ecoboxy były wykorzystywane również, jako magazyny humanitarne i biura podczas kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej, gdzie wspierały działania Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Grupy Granica. Jeden z kontenerów został wykonany dla Caritasu Diecezji Siedleckiej i służy działaniom na rzecz pomocy osobom bezdomnym.

Czy pomysł na biznes zarządu Arche okaże się skuteczny? Wiele wskazuje na to, że tak, bo widać coraz większą ochotę na oderwanie się od codziennej presji i pośpiechu wśród pracowników korporacji czy właścicieli prywatnych firm. To oni w większości zdecydują się na pobyty w leśnej głuszy, by na parę dni oderwać się od miasta.


Grupa ARCHE powstała w 1991 roku. Obecnie jest największą polską siecią hotelarską. Jej wizytówką jest kolekcja 17 hoteli, które razem dysponują ponad 3 500 pokojami, 27 restauracjami i łączną przestrzenią konferencyjną szacowaną na ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych. Ponadczasową misją firmy jest rewitalizacja obiektów historycznych z przeznaczeniem na działalność hotelarsko-gastronomiczna i użytkową.

Możesz również lubić