Dom za miastem – perspektywa, która kusi nas coraz bardziej

by Leszek Sadkowski

Zakup domu na obrzeżach miasta bądź też poza jego granicami oznacza często znaczącą zmianę stylu życia, która wymaga analizy uwzględniającej nasze oczekiwania, potrzeby i możliwości finansowe. Patrząc na aktualne statystyki odnośnie migracji ludności, jak i dynamicznie rosnące ceny mieszkań w największych ośrodkach, jest to zazwyczaj jakościowy krok i kierunek, w którym podąża coraz więcej osób poszukujących komfortowych i spokojnych warunków do życia.

Według statystyk w ostatnich latach kurczy się liczba mieszkańców polskich miast. Wyludniają się często centralne dzielnice miejskich aglomeracji. Przybywa za to nowych mieszkańców powiatów otaczających miejskie aglomeracje.

Popandemiczna rzeczywistość

Z drugiej strony, zgodnie raportem “Puls Nieruchomości” opracowanym przez PKO BP, w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła liczba transakcji dotyczących zakupu domów i mieszkań na obrzeżach największych polskich miast. Najbardziej zauważalne jest to w Warszawie, gdzie w 2021 roku domy i mieszkania kupowane w powiatach otaczających stolicę stanowiły 33 proc. wszystkich zawartych transakcji na rynku nieruchomości w aglomeracji warszawskiej.

Dla porównania, w 2018 roku liczba ta wynosiła 19 proc., a w 2015 – 15 proc. Wspomniany wzrost odnotowało także Trójmiasto, Wrocław czy Kraków. To w dużej części efekt pandemii w latach 2020-22.

Małgorzata Ostrowska, dyrektorka Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction:

Co sprzyja zakupom nieruchomości poza ścisłą tkanką miejską i przeprowadzkom Polaków na peryferia? Trend migracji ludności z centrum na obrzeża wielkich miast bądź też do okalających miasta powiatów, stał się widoczny w czasie pandemii.

Powszechna praca zdalna i pandemiczne ograniczenia zrewolucjonizowały podejście Polaków do mieszkania poza miastem, co przełożyło się na gwałtowne zainteresowanie zakupem domów. W tym okresie obserwowaliśmy prawdziwy boom budowlany na obrzeżach miast. Dziś głównym motorem napędowym są z pewnością bardzo wysokie ceny mieszkań w mieście przy jednoczesnym, utrudnionym dostępie do kredytów i wciąż niepewnej sytuacji gospodarczej po okresie szalejącej inflacji.

Plusy i minusy życia pod miastem

Dyskusja na temat wyższości domów na obrzeżach miast względem mieszkań w centrum (i na odwrót) trwa od lat. Obie opcje mają tak zwolenników, jak i przeciwników. Zwolennicy wyprowadzki za miasto do większej, domowej przestrzeni chwalą sobie przede wszystkim większy metraż w niższej cenie oraz korzystne i sprzyjające codziennemu wypoczynkowi warunki przyrodnicze.

Ważnym argumentem jest także mniej odczuwalny problem smogu. Mieszkańcy osiedli domów na obrzeżach miast zwracają też często uwagę na większą łatwość budowania i rozwijania relacji sąsiedzkich, klimat sprzyjający integracji lokalnej społeczności.

Z drugiej strony, miłośnicy wielkomiejskiego życia chwalą sobie przede wszystkim łatwy dostęp do komunikacji miejskiej. Większe miasto oznacza też większe możliwości odnośnie spędzania wolnego czasu. Osoby wybierające mieszkanie w bloku zwracają też uwagę na mniejszą liczbę obowiązków związanych z utrzymaniem nieruchomości. Z drugiej strony mieszkańcy bloków muszą mierzyć się w ostatnich latach z rosnącymi opłatami za czynsz.

Przemyśleć decyzję

To gdzie chcemy zamieszkać zależy zwykle od naszych indywidualnych preferencji i momentu, w jakim znajdujemy się w życiu. Inne potrzeby ma młody, nastawiony na rozwój kariery i rozrywkę singiel, a inne rodzina z dwójką dzieci. Dom staje się zwykle marzeniem i priorytetem na kolejny, dojrzalszy etap naszego życia.

Zanim jednak “spakujemy swoje miejskie życie do walizek” i postawimy na spokojniejszy byt w domowych warunkach, w mniejszej miejscowości, warto przeprowadzić gruntowną analizę naszych oczekiwań w zderzeniu z możliwościami. Na co więc zwrócić uwagę przed zakupem domu na obrzeżach miasta bądź w pobliskich rejonach?

Komunikacja i transport

Warto przeprowadzić dokładną wizję lokalną miejsca, w którym kupujemy dom. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na lokalną infrastrukturę pod kątem tego, jak wiele spraw będziemy mogli załatwić na miejscu. Jeśli mamy dzieci, warto rozejrzeć się po okolicy, np. w kontekście placówek edukacyjnych, przychodni czy parków z placami zabaw. Warto to zrobić również w przypadku zakupu mieszkania w mieście. Nie zawsze bliskość szkoły oznacza komfort dla nas i naszego dziecka. Często okazuje się bowiem, że szkoły w najpopularniejszych dzielnicach są przeludnione i pracują nawet na trzy zmiany – mówi Bożena Rafalska z biura sprzedaży Villa Campina, osiedla realizowanego w technologii szkieletowej w Ożarowie Mazowieckim.

Sprawdźmy też, jak wygląda komunikacja i dojazd do naszego potencjalnego, nowego miejsca zamieszkania. Warto przy tym zbadać, czy łatwo dojedziemy “do miasta” komunikacją miejską, a jeśli nie, to ile zajmie nam transport samochodem oraz jak dużo będzie to kosztować. Czasami okazuje się, że dojazd z przedmieść zajmuje mniej czasu niż dojazd z zakorkowanych dzielnic Warszawy do centrum miasta.

Koszty utrzymania nieruchomości

Ważnym tematem przy podejmowaniu decyzji o przeprowadzce jest kwestia utrzymania nieruchomości. W powszechnej świadomości istnieje mit, że utrzymanie domu jest dużo kosztowniejsze niż mieszkania. Dotyczy to na ogół “starego” budownictwa. W rzeczywistości utrzymanie domu realizowanego na bazie nowych rozwiązań budowlanych bywa korzystniejsze niż w przypadku rosnących czynszów mieszkań w miastach .

Współczesne technologie budownictwa pozwalają na realizację efektywnych energetycznie domów. Przykładowo można zastosować drewniane prefabrykaty oraz wdrożyć fotowoltaikę, pompy ciepła czy rekuperacja. W efekcie mieszkańcy mogą płacić nawet 73 zł miesięcznie za media. Dla porównania, czynsz za mieszkanie o podobnym metrażu w Warszawie wyniesie ok. 1500 zł plus koszt energii – twierdzą eksperci.

Rozwój zawodowy

Przeprowadzka na peryferyjne rejony to często duża zmiana w kontekście wspomnianej już sfery zawodowej. Dla osób, które pracują zdalnie, przeniesienie się do przestrzennego domu w otoczeniu zieleni jest kuszącą perspektywą. Bywa i tak, że dla niektórych grup zawodowych budowanie kariery i np. własnego biznesu w mniejszym mieście może być szansą, z uwagi na mniejszą konkurencję i mniejszą anonimowość wśród lokalnych społeczności.

Ale wszystko zależy, jak zwykle zresztą, od naszego punktu odniesienia i to nim należy kierować się przy wyborze miejsca do życia.

Możesz również lubić