Dni wolne, joga, urlopy, bonusy. Czym kuszą nas dziś pracodawcy?

by Leszek Sadkowski

Podstawowy pakiet benefitów w firmach to prywatna opieka medyczna, karta sportowa, ubezpieczenie grupowe i premie świąteczne. Ale dziś to już za mało. W 2023 r. zadowolenie z benefitów wśród pracowników wyniosło zaledwie 61 proc. To najniższy poziom od dekady – wynika z raportu MetLife. Jest to spowodowane brakiem aktualizacji oferty dodatków oraz niedopasowaniem do aktualnych oczekiwań pracowników.

Eksperci Personnel Service wybrali przykłady dodatków do pensji oferowanych w globalnych firmach, które wykraczają poza standardowy pakiet i odwołują się do istotnych wartości.

Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy:

Zapoznałem się ostatnio z badaniem firmy Space32, z którego wynika, że ponad połowa pracowników w Wielkiej Brytanii poświęciłaby inne korzyści, aby móc pracować z domu. Najłatwiej byłoby im zrezygnować z ubezpieczenia oraz karty na siłownię.

To wyraźnie pokazuje, że benefity nie powinny być czymś stałym, tylko trzeba je aktualizować i modyfikować zgodnie z tym, czego akurat chcą pracownicy. Oczywiście wymaga to wysiłku i zaangażowania ze strony HR, ale jest wiele przykładów firm, które proponują niestandardowe rozwiązania, mające szansę zainteresować pracowników.

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Dobre samopoczucie pracowników ma zasadnicze znaczenie dla ogólnego sukcesu firmy. Zwłaszcza po doświadczeniach pandemii wszyscy mają świadomość, jak kluczowe jest zdrowie. Firmy mierzą się też z raczej niską frekwencją w biurach, co starają się zmienić.

Można to zrobić poprzez odpowiedni pakiet benefitów. W nowojorskim Institute for Integrative Nutrition środowisko biurowe jest zaprojektowane tak, aby wspierać dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne pracowników – chodzi o odpowiednie oświetlenie i aranżację wnętrz. Dodatkowo, firma regularnie dostarcza zdrową żywność i oferuje cotygodniowe masaże i zajęcia z jogi, które są dostępne w godzinach pracy.

Natomiast firma projektowo-produkcyjna Steelcase z siedzibą w Michigan dba o zdrowie swoich pracowników posiadając w biurze „Centrum Dobrego Samopoczucia”. Pracownicy mogą umawiać się na wizyty z masażystą lub dyplomowaną pielęgniarką w godzinach pracy.

Alina Smolarek, dyrektorka HR w Centrum Medycznym ENEL-MED:

Z własnego doświadczenia jako pracodawca oraz partner biznesowy pracodawców widzimy coraz większe zainteresowanie innymi elementami prozdrowotnej polityki.

Na przykład dla naszych klientów organizujemy badania jamy ustnej w miejscu pracy dla wszystkich chętnych pracowników wykorzystując do tego zaawanasowany technologicznie sprzęt. Dużą popularnością cieszą się organizowane w firmach konsultacje z dietetykiem, a w przedsiębiorstwach zatrudniających tzw. white collars organizujemy masaże i warsztaty z fizjoterapeutą.

Nauka jako bonus

Pracownicy, gdyby mogli wybrać, co chcą otrzymać od pracodawcy, na pierwszym miejscu wskazują podwyżkę – wynika z ostatniego badania omnibusowego Personnel Service. Są jednak inne dodatki, które są kluczowe, zwłaszcza dla młodych ludzi.

Chodzi o dofinansowanie edukacji. W USA i innych krajach, gdzie koszty szkolnictwa wyższego są duże, firmy wychodzą naprzeciw swoim pracownikom i ich potrzebom. W sieci Starbucks młodzi mogą skorzystać z firmowego planu osiągnięć w college’u. Pozwala im to na zdobycie tytułu licencjata za pośrednictwem internetowego programu Arizona State University, z pełnym zwrotem czesnego. Dotyczy to zarówno zatrudnionych na pełny, jak i niepełny etat. Podobnie w PwC, młodzi ludzie mogą liczyć na pomoc w spłacie zadłużenia z tytułu kredytu studenckiego.

Elastyczne godziny pracy

Jednym z najnowszych trendów w świecie benefitów są elastyczne godziny pracy. To efekt pandemii, która uświadomiła pracownikom wartość czasu wolnego i work-life balance.

Są firmy, które w tym zakresie są absolutnymi pionierami. Mowa m.in. o Netflixie, który w swojej centrali nie śledzi godzin pracy oraz dni urlopowych swoich pracowników. Netflix mierzy tylko efekty pracy, a nie poświęcony na nią czas. Nie ma znaczenia, kiedy i jak długo wykonujemy dane zajęcie. Dodatkowo firma zachęca pracowników wszystkich szczebli do wzięcia wolnego, w tym świeżo upieczonych rodziców.

Innym przykładem indywidualnego podejścia pracodawcy do pracowników jest firma Metis Communications z Bostonu. Im wyższy staż pracy, tym więcej wolnego. Pracownicy mają wolne urodziny i dodatkowy tydzień urlopu w ostatnim tygodniu grudnia. Po przepracowaniu w firmie czterech lat dostają dodatkowy tydzień urlopu, a po pięciu latach zatrudnienia mają prawo do piątkowych dni wolnych latem.

Możesz również lubić