Czekają na nich dziesiątki tysięcy wakatów w Polsce. Kto zapełni tę lukę?

by Leszek Sadkowski
  1. W związku z wojną w Ukrainie wiele firm z sektora IT rozważa przeniesienie swojego biznesu z Rosji i Białorusi do Polski. Tymczasem z danych Komisji Europejskiej zawartych w raporcie DESI wynika, że w naszym kraju brakuje już nawet 50 tysięcy informatyków.

Dlatego pewne rzeczy trzeba będzie zmienić. Np. skuteczność zatrzymywania ukraińskich specjalistów w Polsce będzie wymagała od naszego rynku pracy wiekszej elastyczności. Eksperci HRS-IT, firmy zajmującej się rekrutacją specjalistów IT, m.in. z krajów Europy Wschodniej wskazują, że kluczowe są ograniczenie biurokracji i odpowiednie zachęty.

Polska może stać się hubem informatycznym nie tylko dla krajów Europy, ale również innych części świata. Mamy odpowiedni know how, zasoby technologiczne, świetnie wyszkoloną i ambitną kadrę, która teraz może się rozszerzyć o specjalistów z Ukrainy. Rosnąca liczba inwestycji IT, które rozważają przeniesienie biznesów do Polski z krajów związanych z wojną, to dla naszego kraju ogromna szansa. Możemy przyciągnąć najlepszych, a tym samym podnieść swoją rangę na arenie międzynarodowej w tym sektorze. Jednak, aby tak się stało, musimy wdrożyć ułatwienia dla tej grupy. Nasz rynek już ma wiele zalet, w tym bliskość geograficzną, kulturową i językową. Zachęcić najlepszych możemy wdrażając ułatwienia w podejmowaniu pracy dla tej grupy zawodowej, ograniczając biurokrację, zwiększając benefity i oferując dodatkowe możliwości rozwoju przy ciekawych projektach, czy udziale w wybranych kursach – mówi Kinga Marczak, General Manager w HRS-IT.

Setki tysięcy wakatów

Z najnowszych danych GUS wynika, że w ostatnim kwartale 2021 roku w sekcji informacja i komunikacja utworzono 8,6 tysięcy nowych miejsc pracy. Zlikwidowano znacznie mniej, ok. 2,8 tysiąca stanowisk. Podobnie jak przed rokiem, w tym sektorze utrzymuje się najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy. Wynosi on 3,65 procent, a liczba nieobjętych stanowisk to obecnie 12,8 tysięcy. I wiele wskazuje na to, że ta liczba będzie rosła. Komisja Europejska w raporcie DESI szacuje, że w Polsce brakuje około 50 tysięcy specjalistów sektora informatycznego, a w całej Unii Europejskiej ta liczba sięga już 600 tysięcy.

Specjaliści zza wschodniej granicy

Jak wynika z danych opublikowanych przez TechUkraine, ukraiński sektor IT w ostatnich latach szybko się rozwijał i kształcił dobrych specjalistów. W ciągu ostatnich kilku lat wartość rynku znacznie wzrosła. Przed wojną szacowano ją na 4,5 mld dolarów w eksporcie, około 160 tysięcy specjalistów IT i ponad 4 tysiące firm. Tylko od 2013 r. w ukraińskie firmy IT zainwestowano ponad 1 mld dolarów. W konsekwencji wojny część ukraińskich, wykwalifikowanych informatyków może zacząć poszukiwać pracy w innych krajach. „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service szacuje, że tylko Niemcy wyprzedzają Polskę, jeżeli chodzi o najbardziej pożądane kierunki emigracji dla Ukraińców.

Ale plany emigracji mają również specjaliści z Rosji, czy Białorusi. Prognozy przywoływane przez RAEC sugerują, że tylko w kwietniu Rosję może opuścić od 70 do 100 tysięcy informatyków. I choć do tej pory Polska przyjmowała głównie imigrantów, którzy wypełniali wakaty w przemyśle, budownictwie, transporcie czy handlu i gastronomii, teraz może się to zmienić.

Rozpoczęcie pracy w Polsce przez specjalistów IT uciekających przed wojną z Ukrainy czy krajów agresora, którzy nie chcą ponosić kosztów decyzji swoich władz, to szansa zarówno dla tych osób, jak i dla naszego kraju. Kontynuacja pracy w zawodzie pozwoli im na utrzymanie ciągłości w podnoszeniu swoich kwalifikacji, zapewni byt i start w nowym kraju. Natomiast Polsce pozwoli skuteczniej przyciągnąć i utrzymać nowe inwestycje w sektorze IT oraz da czas na wykształcenie kolejnych specjalistów – podsumowuje Kinga Marczak.

Możesz również lubić