Coraz więcej emerytów pracuje. Ile i gdzie mogą dorobić?

by Leszek Sadkowski

W sierpniu 2022 roku emerytury w Polsce pobierało niewiele ponad 6 mln osób – wynika z danych ZUS. Natomiast GUS podał, że w drugim kwartale 2022 roku wśród osób będących w wieku emerytalnym 758 tys. pracowało. To o 17 tys. więcej niż w poprzednim kwartale oraz o 37 tys. więcej rok do roku. A zatem przejście na emeryturę to nie zawsze odpoczynek, to też szukanie nowego źródła dochodu. Szczególnie, gdy inflacja przekracza już nawet 17 proc.

Eksperci podpowiadają, w jakich zawodach mogą odnaleźć się seniorzy oraz na jakie zarobki mogą liczyć.

Co dziesiąty dorabia

Z danych ZUS za sierpień 2022 roku wynika, że emerytury w Polsce pobiera 6,058 mln osób. Przeciętna wartość takiego świadczenia to 2945,36 zł miesięcznie. Gdy zestawimy te dane ze statystykami GUS dotyczącymi pracujących w gospodarce widzimy, że wśród osób będących w wieku emerytalnym zatrudnienie ma 758 tys. osób. To oznacza, że mniej więcej co dziesiąty (12,5 proc.) emeryt dorabia do emerytury. Dla części z nich podjęcie pracy to sposób na spędzanie czasu, zabicie nudy, bądź regularne znajdowanie się wśród ludzi.

Pewna część nie ma wyjścia, bo emerytury są niskie, a w przypadku nawet 350 tys. osób można mówić o emeryturach groszowych.

Trendy i ceny

Aktualna sytuacja gospodarcza jest wyzwaniem dla emerytów. Drożeje wszystko, czyli żywność, energia, gaz, co może być motywacją do szukania dodatkowego zajęcia, ale to nie jedyny argument. Pamiętajmy, że trendy demograficzne są nieubłagane. Z prognoz GUS wynika, że liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w naszym kraju w 2050 roku wyniesie 13,7 mln. Osoby te będą stanowiły ok. 40 proc. ogółu ludności Polski.

Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” wynika, że połowa z nas zdaje sobie sprawę, że będzie pracować dłużej niż zakładają to obecne przepisy emerytalne. Podstawowym argumentem za wydłużeniem swojej obecności na rynku pracy jest znacznie wyższa emerytura, ale też dostosowanie charakteru zajęcia do kondycji fizycznej potencjalnego emeryta – mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service.

Aktywność seniorów rośnie

W drugim kwartale 2022 roku liczba pracujących powyżej 60 r.ż. w przypadku kobiet i 65 r.ż. w przypadku mężczyzn wynosiła 758 tys. Rok wcześniej w tym samym okresie pracowało 721 tys. osób w wieku emerytalnym. Co ważne, właśnie w drugim kwartale 2021 roku została przekroczona granica 700 tys. emerytów pozostających na rynku pracy.

W pierwszym kwartale 2021 roku ta liczba wynosiła mniej, bo 687 tys. Gdzie dorabiają emeryci? W związku z tym, że kontynuacja pracy na stanowiskach, które zajmowali przed emeryturą nie zawsze jest możliwa, szukają pracy m.in. w usługach czy logistyce. Gdy mają taką możliwość, starają się też wykorzystać swoje doświadczenie zawodowe oraz umiejętności nabyte w trakcie wielu lat pracy – czytamy w raporcie.

Zawody i zarobki

Osoby będące w wieku emerytalnym często podejmują się takich zawodów, jak m.in. bycie tzw. złotą rączką, ochroniarzem, opiekunką dla dzieci, kierowcą w przewozie osób, sprzedawcą, dozorcą, szatniarzem czy korepetytorem. Do tego praca zdalna otworzyła przed emerytami możliwości, które nie wymagają wychodzenia z domu to m.in. korepetycje online, tłumaczenie tekstów czy ich redakcja – wynika z szacunków.

Jeżeli chodzi o zarobki to z zestawienia Personnel Service wynika, że na najlepszą stawkę godzinową może liczyć tzw. złota rączka oraz korepetytor. Osoba, która podejmuje się drobnych napraw czy remontów (co wiąże się z koniecznością założenia działalności gospodarczej) może zarobić od 25 do 50 zł netto za godzinę pracy, natomiast korepetytor zarobi od 20 do nawet 50 zł – informują badacze.

Nieco mniejsze pieniądze otrzyma opiekun lub opiekunka do dzieci (od 20 do nawet 35 zł/h netto o ile posługujemy się językiem obcym). Ogrodnik zarobi od 21 do 30 zł/h netto, natomiast kierowca w przewozie osób od 18 do nawet 29 zł/h netto. Starsze osoby mogą też spróbować swoich sił jako kasjerzy. Tutaj zarobki wahają się od 15,5 do 19,5 zł netto za godzinę. Tłumacząc i redagując teksty otrzymają od 15,5 do 17,5 zł/h netto. Praca w magazynie gwarantuje zarobki od 15 do 19 zł „na rękę”, dozorca i sprzątaczka mogą zarobić od 14,5 do 16 zł netto za godzinę. A szatniarz i ochroniarz od 14,5 do 15,5 zł/h netto.

***

Przypomnijmy, że od 1 września 2022 roku obowiązują nowe progi dla dorabiających emerytów i rencistów. Limit zmienia się co kwartał i jest uzależniony od przeciętnego wynagrodzenia. W związku z tym, że w drugim kwartale br. przeciętne wynagrodzenie spadło, limity dla emerytów również będą mniejsze. Co to oznacza w praktyce? Emeryci mogą dorabiać bez obniżania swojego świadczenia o ile ich przychód nie jest wyższy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (za poprzedni kwartał ostatnio ogłoszony przez GUS).

Możesz również lubić