Co trzeci pracownik chce zmienić zawód. Kim chciałby zostać?

by Leszek Sadkowski

29 procent polskich pracowników planuje się przebranżowić. Krakowska firma WEBCON postanowiła sprawdzić, w jakich zawodach Polacy widzieliby swoją przyszłość. Na czele rankingu „TOP10 zawodów z przyszłością” znalazł się programista, na którego wskazało 11 procent badanych. W tym fachu kuszą przede wszystkim wysokie wynagrodzenie (55%), możliwość pracy zdalnej (46%) i stabilność zatrudnienia (38%). Logistyk, specjalista energetyki odnawialnej, influencer i fizjoterapeuta to kolejne zawody, które Polacy oceniają jako najbardziej perspektywiczne.

Zmiana zawodu jest dziś jednym z najczęściej poruszanych tematów na świecie. W badaniu Korn Ferry „Future of work trends 2022: A new era of humanity” na wypalenie zawodowe wskazało 89 procent specjalistów, a 81 procent przyznaje, że czuje się teraz bardziej wypalona niż w momencie wybuchu pandemii. W Polsce sytuacja nie jest aż tak zła, ale mimo to, jak wykazuje badanie firmy WEBCON, 29 procent pracowników myśli o zmianie zawodu. I im młodszy pracownik, tym większa chęć na nowe wyzwania zawodowe. Ponad połowa osób w wieku 18-24 lata, czyli dopiero wchodzących na rynek pracy, już myśli o zmianie profesji, wśród ankietowanych od 25 do 34 r.ż. ten odsetek wyniósł 38 procent, a w grupie wiekowej 35-44 lata otwartych na zmianę wykonywanego zawodu jest 30 procent Polaków. Wśród pracowników w przedziale wiekowym 45-54 lata co czwarty wyraził taką opinię – wynika z badania.

Zmiana zawodu to nie lada wyzwanie. By podjąć dobrą decyzję, należy stale obserwować i analizować potrzeby rynku. Jednak wybór nowej profesji to zaledwie początek – przyszłego kandydata czekają bowiem kolejne kroki, takie jak przygotowanie teoretyczne czy odświeżenie swojego CV. Końcowym i najważniejszym etapem jest zaangażowanie włożone w naukę i zbieranie doświadczenia w nowej roli zawodowej. Obserwujemy coraz większą odwagę Polaków w kwestii przebranżowenia, a nasze badanie to potwierdza – mówi Joanna Banachowicz, Head of Marketing w firmie WEBCON.

Programista na czele

Ranking „TOP10 zawodów z przyszłością” otwiera programista. 11 procent Polaków wybrałoby właśnie tę profesję. Numerem dwa (ex aequo po 6% wskazań) są logistyk oraz specjalista energetyki odnawialnej. Podium zamykają influencer i fizjoterapeuta z 5 procent wskazań dla każdej z odpowiedzi. W rankingu dalsze pozycje zajęli, z 4 procent odpowiedzi, specjalista cyberbezpieczeństwa oraz dietetyk. 3 procent ankietowanych wybrało przebranżowienie na analityka danych (big data), inżyniera automatyki i robotyki lub doradcę finansów osobistych. Krakowski WEBCON pytał Polaków o zmianę profesji w ramach puli zawodów, które w ogólnodostępnych badaniach i raportach uznawane są przez ekspertów rynku pracy za przyszłościowe. Połowa respondentów rozważających zmianę zawodu wskazała, że myśli o innej profesji niż te wymienione w badaniu.

Choć zawód programisty to faworyt panów i pań, to jednak częściej wskazywali na niego mężczyźni. U kobiet zdobył 9 procent wszystkich odpowiedzi, u panów 12 procent. Na drugim miejscu panie wskazały profesję fizjoterapeutki (8% wskazań), a na trzecim dietetyczki (7%); natomiast panowie w drugiej kolejności najchętniej zostaliby specjalistami energetyki odnawialnej (8%), a 6 procent z nich inżynierami automatyki i robotyki – wynika z badania.

Ciekawe jest też to, jakie zawody interesują poszczególne grupy wiekowe. Najmłodsi z respondentów ocenili, że najchętniej rozwijaliby się jako influencerzy, a w drugiej kolejności – programiści i fizjoterapeuci (odpowiednio 13%, 8% i 8% wskazań wśród pracowników od 18 do 24 r.ż.). W grupie 25-34 lata królują programista, logistyk i influencer (odpowiednio 15%, 7%, 7% wskazań). Kolejna grupa wiekowa wybrała ex aequo zawody programisty oraz specjalisty cyberbezpieczeństwa (po 8% wskazań u osób między 35 a 44 r.ż.).

Zarabiam dużo, pracuję zdalnie

Dlaczego numerem jeden w rankingu zawodów z przyszłością został programista? Z badania WEBCON wynika, że ponad połowa ankietowanych uważa, że największym plusem pracy programisty są wysokie zarobki (55%). Kolejnym wysoko ocenianym atutem jest możliwość pracy zdalnej (46%). Podium zamyka stabilność zatrudnienia i popyt na pracę (38%). Polacy doceniają także pracę w perspektywicznej branży (20%), ex aequo możliwość dokształcenia się oraz pracy zadaniowej (po 17%), pracę w międzynarodowym środowisku (12%), liczne benefity pozapłacowe, pracę dla renomowanych klientów (po 9%) oraz pracę w dobrze położonym, nowoczesnym biurowcu (6%).

Przypomnijmy, że programiści obchodzą swoje święto 13 września. To 256 dzień roku – a liczba ta jest szczególnie ważna dla świata IT, ponieważ reprezentuje wszystkie możliwe wartości jednego bajtu informacji w jego najpopularniejszej, 8-bitowej postaci. Z roku na rok przybywa w Polsce specjalistów zatrudnionych w sektorze IT. Z danych Eurostatu wynika, że pod koniec 2021 r. pracowało w nim 586 tys. osób, czyli o 6 procent więcej niż 2020 r.

Warto jednak pamiętać, że w tej branży znajdą zatrudnienie nie tylko deweloperzy. Na rynku można zaobserwować też duży popyt na posady związane z zarządzaniem projektami IT czy komunikacją z klientami. W wielu organizacjach potrzebni są też autorzy tekstów technicznych, specjaliści do spraw bezpieczeństwa i HR. Branża IT ciągle się rozwija i tworzy nowe stanowiska, aby usprawnić swoje działania. Nieustanny rozwój sektora stanowi za to szansę dla wszystkich osób zainteresowanych pracą w perspektywicznej branży. Cieszymy się, że sami mamy możliwość przyczynić się do edukacji kolejnych specjalistów – podsumowuje Joanna Banachowicz.

Możesz również lubić