Co czwarty kierowca chce w tym roku wymienić auto. Oto powody

by Leszek Sadkowski

W grupie polskich kierowców, którzy planują wymienić samochód w tym roku przeważają młodzi od 18 do 39 roku życia. Najczęściej wskazywane przyczyny tej decyzji to wiek auta i jego stan techniczny. Co siódmy ankietowany z tej grupy wskazał chęć korzystania z nowinek motoryzacyjnych, co może wskazywać na zainteresowanie samochodami elektrycznymi, hybrydowymi czy wodorowymi.

Wśród 25 proc. polskich kierowców, którzy chcą wymienić auto w tym roku, dominują osoby od 18-29 i od 30-39 roku życia (kolejno 32 i 38 proc.) – wynika z raportu Santander Consumer Multirent „Polak w swoim aucie”.

Kupcy w średnich miastach

Na zakup samochodu nieco częściej nastawiają się kobiety niż mężczyźni (27 proc. pań w porównaniu do 24 proc. panów). Poza najlepiej zarabiającymi, od 7000 zł netto w górę, drugą grupą najbardziej chętną na wymianę auta są osoby z dochodami do 2000 zł na rękę (kolejno 59 i 32 proc.). Może to być m.in. przejaw mniejszej inflacji.

Nasze badanie wskazuje również na to, że większego popytu możemy spodziewać się w średnich miastach od 50 do 250 tysięcy mieszkańców. W dalszej kolejności, z zamiarem kupna samochodu w tym roku nosi się też wielu mieszkańców małych miast do 50 tysięcy osób lub wsi. Niżej znalazły się metropolie, gdzie zakup auta planuje jedynie 20 proc. respondentów z grupy kierowców, która chce wymienić samochód w 2024 r. – komentuje Piotr Półtorzycki, Dyrektor Działu Partnerów Kluczowych, Rozwoju Biznesu i Ubezpieczeń z Santander Consumer Multirent.

Po drugiej stronie medalu znalazło się 61 proc. kierowców, którzy nie zamierzają kupować auta w tym roku. Wśród nich przeważają jednak seniorzy od 60 roku życia w górę (76 proc.) i wspomniani wyżej mieszkańcy metropolii (64 proc.). Ponadto co siódmy kierowca nie potrafił jeszcze określić, czy będzie w tym roku wymieniał auto czy nie (14 proc.).

Chodzi o wiek auta

Wśród czynników, które najbardziej wpływają na chęć zakupu kolejnego samochodu na pierwszym miejscu znajduje się jego wiek (59 proc. wskazań w grupie polskich kierowców, która zamierza wymieniać auto w tym roku).

Na podium znalazły się też takie odpowiedzi jak stan techniczny auta (47 proc.) czy obawa przed tym, że straci ono na wartości (22 proc.). W dalszej kolejności respondenci z tej grupy wskazywali znudzenie dotychczasowym pojazdem (19 proc.) czy chęć korzystania z nowinek motoryzacyjnych (15 proc.).

***

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 22-30 stycznia br. na osobach, które posiadają prawo jazdy i aktywnie je wykorzystują na zlecenie Santander Consumer Multirent przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS). Zrealizowano je metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Możesz również lubić