Renesans polskiego kominka. Branża podsumowuje sezon

by Leszek Sadkowski

Na przestrzeni ostatnich kilku lat stosunek do kwestii energetycznych w Polsce drastycznie się zmienił. Szczególnie w ostatnim roku, który dla użytkowników mógł okazać się wyjątkowo surowy, nie tylko ze względu na duże wahania cen oraz sam problem z dostępem do gazu czy elektryczności, ale przede wszystkim przez niepewną przyszłość energetyki w Europie.

I to jest zapewne powodem tego, że coraz popularniejsza jest i szybko rozwija się branża kominkowa, która daje częściowe rozwiązania dla współczesnych problemów energetycznych. Obecne budownictwo jest oparte na elektryczności, a jedynym przedmiotem całkowicie niezależnym od prądu nierzadko jest kominek lub piec na drewno, czyli łatwo dostępne źródło ogrzewania. Dlatego branża kominkowa przechodzi renesans. Dowodem są nawet 100-procentowe wzrosty sprzedaży w porównaniu do 2021 roku.

Dobry czas kominka

Tymczasem w branży kominkowej możemy obserwować postęp, zwłaszcza po roku 2017, który doprowadził do ogromnego skoku technologicznego w kwestii jakości. Lokalne uchwały antysmogowe wprowadziły bowiem obowiązek spełniania wymogów Ekoprojektu przez miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, czyli wkłady kominkowe i piece wolnostojące.

Jest to pewien fenomen, ponieważ Unia Europejska wprowadziła takie regulacje dopiero w 2022, dzięki czemu polscy producenci mieli przewagę względem innych europejskich firm o 5 lat.

Otworzyło to ogromne możliwości dla polskich firm z branży kominkowej. Okazało się przy tym, że wiele kominków czołowych polskich producentów spełnia surowe wymogi emisyjne Ekoprojektu, dzięki czemu polscy producenci nie stracili cennego czasu na dostosowanie swoich produktów do europejskich norm – mówi Wojciech Perek ekspert z grupy Drewno Pozytywna Energia.

Stalowe konstrukcje

Współczesne kominki i piece mogą różnić się od naszych wyobrażeń z przeszłości. Obecnie to zaawansowane technologicznie urządzenia, których stworzenie wymaga umiejętności i nowoczesnego parku maszynowego.

To już stalowe konstrukcje wyposażone w żaroodporną ceramikę, w systemy czyszczenia szyb, kontroli obiegu powietrza i zapewniające wysoką wydajność oraz co warto ponownie podkreślić, minimalną emisję cząstek stałych, OGC i CO. Obecne możliwości sprawiają, że używanie kominków jeszcze nigdy nie było tak proste, a przy tym ogrzewanie biomasą pozwala uzyskać nam pewien rodzaj niezależności energetycznej – twierdzą przedstawiciele branży.

Współczesna moda

Coraz większą popularnością cieszą się piece wolnostojące, głównie ze względu na cenę i prosty montaż. Są to również urządzenia dość praktyczne, gdyż współpracują z rekuperacją, która równomiernie rozprowadza ciepło w całym budynku. Współczesna moda kominkowa zwraca się również ku niegdyś bardzo popularnym kominkom z płaszczem wodnym.

Takie urządzenie potrafi zasilić nie tylko cały dom, ale również dzięki możliwości współpracy z solarami i pompami ciepła jest ekonomicznym rozwiązaniem, na pozyskiwanie taniej energii. Oczywiście na popularności nigdy nie straciły kominki z wkładem grzewczym, których możliwości również nieustannie się rozwijają. Co ciekawe coraz większą popularnością cieszą się piece kaflowe, piecokominki i piece, które wykorzystują nowoczesne techniki zduńskie. Współczesne miejscowe ogrzewacze pomieszczeń potrafią bez problemu i przy niewielkim zużyciu opału ogrzać nowo budowane energooszczędne i dobrze ocieplone domy – dodaje Wojciech Perek.

Z nadzieją w przyszłość

Renesans polskiego kominka będzie trwał. Eksperci przekonują, że niedługo nastąpi stabilizacja i w przypadku biomasy, użytkownicy kominków nie muszą martwić się o wzrost cen. Niewykluczone, że drewno może okazać się pewnym lekarstwem na europejski kryzys energetyczny.

Wśród społeczeństwa rośnie świadomość tego, że drewno jest najstarszym, najtańszym i łatwodostępnym odnawialnym źródłem energii. Cieszymy się, że działania grupy Drewno Pozytywna Energia przynoszą efekty. Odczarowujemy fałszywe przekonania na temat drewna i edukujemy w zakresie tego, jak prawidłowo go przygotować i ogrzewać nim nasze domy. Lubimy podkreślać, że biomasa stanowi ponad 70 procent zasobów OZE w Polce. W Europie ten wskaźnik jest jeszcze wyższy – podsumowuje Perek.

Wciąż jest jednak jeszcze wiele do zrobienia w kwestii edukacji społeczeństwa i stworzenia warunków dla rozwoju branży, ale można już powiedzieć, że przyszłość kominków na drewno w przeciwieństwie do innych źródeł energii, rysuje się w jasnych barwach.

Możesz również lubić