Świąteczne zawody. Ile można zarobić w pracy sezonowej?

by Leszek Sadkowski

Przedświąteczna gorączka ze względu na inflację zamienia się w przedświąteczną powściągliwość. Polacy zaciskają pasa i uważają na wydatki, ale biznes i tak rusza ze świątecznymi akcjami, promocjami i rekrutacjami. Pojawia się wiele ofert pracy sezonowej, m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów.

Eksperci Personnel Service sprawdzili, ile można w tym roku zarobić w najpopularniejszych zawodach świątecznych. Rekordziści mogą liczyć nawet na 200 zł netto za godzinę.

Ceny utrapieniem

Od pojawienia się w Polsce COVID-19 termin przedświąteczna gorączka nieco zmienił znaczenie. W pandemii święta upływały pod znakiem zamknięcia galerii, ograniczeń w spotykaniu się i niepewności. Teraz głównym utrapieniem Polaków są wysokie ceny, które powodują, że z rozwagą podchodzimy do każdego zakupu.

To jednak nie zmieniło strategii sklepów, które kuszą świąteczną atmosferą i promocjami, by zmobilizować klientów do większych wydatków. A te zgodnie z Barometrem Providenta będą oscylowały w okolicach 1,2 tys. zł, czyli 500 zł mniej niż przed pandemią. Sklepy i usługodawcy robią wszystko, żeby to akurat u nich wydać świąteczny budżet, stąd rośnie zapotrzebowanie na sprzedawców, pracowników logistyki, e-commerce czy Mikołajów i Śnieżynki – mówi Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service.

Mikołaj zarobi najwięcej

Od lat Mikołaj jest niekwestionowanym liderem listy zarobków w zawodach świątecznych. Za tę funkcję można liczyć na zarobki od 25 do nawet 200 zł netto za godzinę pracy. Nieco niższe stawki otrzymuje Mikołaj pracujący w galerii handlowej, natomiast wyższe można otrzymać za „występ” na firmowej wigilii czy domowym spotkaniu.

A imprezy firmowe będą odbywały się teraz z większym natężeniem, co jest wynikiem dwóch rzeczy, Po pierwsze, po dwóch latach wigilie świąteczne nie będą upływały pod znakiem obostrzeń związanych z COVID-19. Po drugie, praca hybrydowa odbija się na pracownikach i ich integracji. Stąd rośnie znaczenie wspólnych spotkań. I mimo że koszty stają się solą w oku pracodawców, wigilie pracownicze nie będą tym elementem, na którym firmy będą oszczędzały – podaje Personnel Service.

Poza Mikołajem, na dobre zarobki w okresie świątecznym może też liczyć kurier. Zbliżający się boom zakupów świątecznych generuje na nich duże zapotrzebowanie, a górne widełki płacowe są dość atrakcyjne. Kurier w okresie świątecznym zarobi więc od 17,5 do nawet 40 zł netto za godzinę. Nie wszystko da się jednak kupić online. Są produkty świąteczne, po które wybieramy się osobiście i jest to m.in. choinka i karp. Sprzedawca choinek i sprzedawca karpi w tym roku zarobią od 19 do nawet 30 zł netto za godzinę.

Ozdoby choinkowe

Kiedy kupimy już choinkę chcemy powiesić na niej świąteczne ozdoby. Z zestawienia wynika, że osoby, które zajmują się produkcją ozdób świątecznych zarobią od 17,5 do nawet 25 zł netto za godzinę. Tutaj zarobki zależą od nakładu pracy, a na największą stawkę mogą liczyć osoby, które malują bombki ręcznie.

Aby móc położyć pod choinką zakupione online prezenty, trzeba je zapakować, co w okresie świątecznym nabiera podwójnego znaczenia. Są osoby, które pakowaniem prezentów zajmują się profesjonalnie i tacy pracownicy zarobią od 17 do 19 zł netto za godzinę. Nieco mniej od Mikołaja zarobi jego pomocnica, czyli Śnieżynka, której stawka godzinowa mieści się w przedziale od 17,5 do 25 zł netto za godzinę. Na podobne pieniądze może liczyć hostessa, która najczęściej w centrum handlowym odpowiada za promocję produktów lub usług. Jej zarobki będą wynosiły od 16 do 21 zł netto za godzinę – czytamy w raporcie.

Więcej pracy dla gastronomii

Okres przedświąteczny generuje też zapotrzebowanie na kelnerów i pomoc kuchenną. Zwłaszcza w tym roku należy spodziewać się wzmożonego ruchu, co oznacza, że nie zabraknie ofert pracy w tej branży.

Z zestawienia wynika, że kelner, który w okresie przed świętami będzie obsługiwał gości i ich wigilijne spotkania, może liczyć na zarobki od 17,5 do 22 zł netto za godzinę. Do tego dochodzą napiwki, które w okresie świątecznym potrafią być bardzo atrakcyjne. Pomoc kuchenna w firmie cateringowej zarobi za to od 17 do 20 zł netto za godzinę.

Możesz również lubić