W ostatnich latach Polska staje się ważnym miejscem w globalnym krajobrazie rynku kryptowalut, wykazując duży wzrost zainteresowania i adopcji aktywów cyfrowych. Blisko 95 procent polskiej populacji jest świadomych istnienia kryptowalut. Napędzany innowacjami technologicznymi, zmieniającymi się preferencjami konsumentów oraz przyjaznym otoczeniem regulacyjnym, polski rynek kryptoaktywów doświadczył wzrostu, przyciągając zarówno inwestorów, jak i rzeszę entuzjastów.
Zdaniem ekspertów ten rozwijający się sektor nie tylko przekształcił krajobraz finansowy, ale także ugruntował pozycję Polski jako znaczącego gracza w szerszym ekosystemie kryptowalut. Według stanu na kwiecień 2024 r., w Polsce zarejestrowanych jest ponad 1400 Dostawców Usług w Zakresie Aktywów Wirtualnych (VASP), ze średnią prawie 50 nowych rejestracji VASP miesięcznie w 2024 r.
Ramy prawne i MiCA
Przy szybkim rozwoju sektora, zarówno prawo polskie, jak i prawo Unii Europejskiej bezpośrednio obowiązujące w Polsce, ewoluują bardzo dynamicznie. Obecnie działalność VASP podlega rejestracji w Rejestrze Dostawców Usług w Zakresie Aktywów Wirtualnych prowadzonym przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach („Rejestr VASP”). Jednak to się zmieni w niedalekiej przyszłości, gdyż już w tym roku zacznie obowiązywać rozporządzenie w sprawie rynków kryptoaktywów (MiCAR).
Polska nam kryptomapie
Polska zajmuje 34. miejsce w Raporcie Geografii Kryptowalut z 2023 roku (Chainalysis). Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego z września 2023 roku:
* 1,1 mln Polaków posiadało kryptowaluty (2,8 procent populacji).
* 11,7 procent Polaków w wieku produkcyjnym deklaruje posiadanie kryptowalut.
* 94,2 procent respondentów słyszało o kryptowalutach, ale tylko 6,2 procent ocenia swoją wiedzę jako zaawansowaną.
* 80 procent weszło w posiadanie kryptowalut za pośrednictwem scentralizowanych pośredników.
* 1000 PLN – mediana inwestycji w kryptowaluty. 36,7 procent zadeklarowało zainwestowanie mniej niż 1 procent wszystkich swoich aktywów finansowych w kryptowaluty, tylko 10 procent zainwestowało więcej niż 1/4 wszystkich swoich aktywów w kryptowaluty.
* Mężczyźni inwestują 3 razy częściej niż kobiety.
* 41 procent wszystkich posiadaczy kryptowalut ma mniej niż 34 lata.
Polska jest już atrakcyjną jurysdykcją dla firm kryptowalutowych ze względu na priorytetowe traktowanie technologii cyfrowych. Jednak do prowadzenia działalności związanej z kryptowalutami potrzebna jest licencja. Co ciekawe, Polska jest jednym z czołowych krajów na świecie pod względem liczby kryptomatów (top 10 w 2023 roku).
Według Statista:
W 2024 roku prognozowane przychody na rynku kryptowalut w Polsce mają osiągnąć 529,5 mln USD. Ponadto przewiduje się, że przychody będą rosły w średniorocznym tempie (CAGR 2024-2025) o -2,89 procent, co spowoduje, że do 2025 roku ich łączna wartość wyniesie 514,2 mln USD.
Średni przychód na użytkownika na rynku kryptowalut szacuje się na 67,3 USD w 2024 roku. W perspektywie globalnej, Stany Zjednoczone mają wygenerować najwyższe przychody, osiągając 9.8 mld USD w 2024 roku. Na polskim rynku kryptowalut liczba użytkowników ma osiągnąć 7,91 mln do 2025 roku.
Ponadto wskaźnik penetracji użytkowników ma wynieść 19,56 procent w 2024 roku i prognozowany jest jego wzrost do 19,96 procent do 2025 roku. W Polsce obserwuje się gwałtowny wzrost adopcji kryptowalut, a coraz więcej firm akceptuje waluty cyfrowe jako formę płatności.
Rachel Conlan, Global Chief Marketing Officer Binance
Na rynku jest wiele inicjatyw edukacyjnych, które mające na celu zwiększenie zrozumienia na temat kryptowalut i technologii blockchain. Binance w nich uczestniczy, oferując szereg własnych programów edukacyjnych i zasobów dla polskiej społeczności.
Webinaria online: Prowadzimy webinaria online obejmujące popularne tematy w branży kryptowalutowej, które dostarczają aktualnych informacji naszym odbiorcom (30+ webinariów na Youtube i Binance Live).
Organizujemy spotkania offline: Do tej pory zorganizowaliśmy siedem wydarzeń, na których czołowi prelegenci z branży kryptowalutowej tłumaczyli czym jest technologia blockchain i jakie są jej zastosowania.
Współpracujemy z uniwersytetami i organizacjami studenckimi, aby edukować studentów na temat technologii blockchain, przygotowując ich do kariery w tej szybko rozwijającej się dziedzinie (Politechnika Gdańska, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu).
Nasza Akademia Binance oferuje szereg artykułów i internetowy kurs wideo, który wyjaśnia m.in. podstawy blockchain i kryptowalut. Wszystkie treści są w pełni zlokalizowane w języku polskim, aby poprawić komfort użytkowania.
Polski rynek kryptowalut korzysta z ekosystemu opartego na współpracy, z silnymi partnerstwami między rządem, przemysłem i środowiskiem akademickim. Binance angażuje się we wspieranie tych partnerstw, aby napędzać dalszy wzrost i innowacje w sektorze.
Binance jest też zaangażowane w interakcję z polską społecznością kryptowalutową, słuchanie ich potrzeb i dostarczanie rozwiązań, które poprawiają ich doświadczenia handlowe.
Mamy szczęście mieć niesamowitą lokalną społeczność na naszych kanałach Telegram i Facebook (ponad 25 tysięcy obserwujących). Polska społeczność kryptowalutowa odgrywa kluczową rolę w napędzaniu oddolnej adopcji kryptowalut przez edukację i angażowanie się w kontakt z opinią publiczną.
Przyszłość rynku kryptowalut w Polsce wygląda obiecująco, z oczekiwanym dalszym wzrostem, innowacjami i wsparciem regulacyjnym, które mają napędzać dalszy rozwój sektora. Cieszymy się, że możemy być częścią tej podróży i chcemy mieć swój udział w sukcesie Polski na globalnej scenie kryptowalutowej.