„Bankowcy dla CyberEdukacji”. Jak uniknąć wyłudzeń na BLIKa?

by Leszek Sadkowski

„Mój kod BLIK to mój kod BLIK i nie oddam go nikomu. Dlatego szanowny przestępco, informuję cię grzecznie i stanowczo – jeżeli poprosisz mnie komunikatorem w social mediach lub SMS-em o podanie kodu blik, to na pewno ci go nie wyślę. Nie podszywaj się pod moich znajomych. Pamiętaj, że mam z nimi kontakt telefoniczny. Jeżeli poproszą mnie o pomoc, to na pewno do ich zadzwonię!” – mówi Daria Widawska w nagraniu w ramach kampanii „Bankowcy dla cyberedukacji”.

Cyberoszuści stosują różne metody, których celem jest wyłudzenie naszych pieniędzy. Jedną z nich jest podszywanie się pod kogoś z rodziny lub znajomych i wyłudzenie kodu BLIK.

Szanse i zagrożenia

Cyberataki to realne zagrożenie, ale można się przed nimi chronić – przekonują bankowcy we wspólnej kampanii realizowanej przez Związek Banków Polskich, Fundację Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa oraz banki i Policję.

Wirtualna przestrzeń to szanse, ale też zagrożenia. Na każdym kroku należy zachować rozsądek i wiedzieć, jak się zachowywać w cyberprzestrzeni.

Dlatego w ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji” powstał cykl krótkich filmów, w których popularni artyści i prezenterzy telewizyjni opowiadają, jak w sposób świadomy, odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z zalet cyfrowej rzeczywistości. Twarzami tegorocznej edycji są Daria Widawska i Jerzy Kryszak.

Wyłudzenie kodu BLIK

O tym, jak może wyglądać wyłudzenie kodu BLIK opowiada aktorka Daria Widawska:

https://www.youtube.com/watch?v=yLDRX9Xw-pE&list=PLvWZa2ao-01CrzDwv8yD2jWYUUADsbTj5&index=5

Bankowcy apelują

Związek Banków Polskich, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa, a także banki wraz z Policją apelują:

* Nikomu nie udostępniaj kodu BLIK

* Akceptuj tylko te transakcje, które sam zainicjowałeś

* Zabezpiecz swoje profile w mediach społecznościowych

* Koniecznie ustaw weryfikację dwuetapową

Możesz również lubić