Aktywność ruchowa Polaków, czyli ile wydajemy na sport?

by Leszek Sadkowski

Prawie 40 procent Polaków podjęło w zeszłym roku aktywności sportowe – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Regularnie ćwiczy co piąty, a co trzeci życie bez sportu tłumaczy brakiem czasu. Ulubioną aktywnością Polaków jest jazda na rowerze, którą praktykuje ponad 60 procent aktywnych osób. Jak wskazują eksperci, coraz częściej do aktywności sportowych zachęcają pracodawcy, którzy w ramach benefitu proponują nie tylko karty sportowe, ale również ubezpieczenia grupowe, zabezpieczające w razie wypadków i kontuzji doznanych w czasie ćwiczeń.

Główny Urząd Statystyczny przeanalizował wydatki oraz uczestnictwo Polaków w sporcie i rekreacji ruchowej w 2021 roku. Z danych wynika, że w zeszłym roku w zajęciach sportowych lub rekreacji ruchowej uczestniczyło 38,8 procent Polaków (36,7% kobiet oraz 41% mężczyzn). Prawie 66 procent badanych deklaruje bardzo dobrą i dobrą kondycję fizyczną – częściej są to mężczyźni (70%) niż kobiety (62%). Jako złą lub bardzo złą ocenia ją zaledwie 7,8 procent. Jednak sumienne ćwiczenia nie są naszą mocną stroną. Regularnie aktywności sportowe podejmuje 20,6 procent Polaków. Aktywność́ fizyczną podejmowało ponad 40 procent mieszkańców miast (w największych miastach – ponad 50%), w przypadku wsi był to zaledwie co trzeci mieszkaniec.

TOP aktywności sportowych

Najpopularniejszą aktywnością sportową wśród Polaków jest jazda na rowerze. Zarówno wśród ćwiczących kobiet, jak i mężczyzn ponad 60 procent uprawiało ten sport. Na drugim miejscu znalazło się pływanie, które praktykowało 34 procent aktywnych sportowo osób (30% kobiet i 38% mężczyzn). Co czwarty uczestniczył w ogólnorozwojowych zajęciach sportowych, takich jak spacery rekreacyjne, skakanie na skakance czy ćwiczenia na rowerze stacjonarnym. Kobiety często wybierały aerobik, fitness i gimnastykę̨ (25%) oraz jogging i nordic walking (19%), natomiast mężczyźni grę w piłkę nożną (28%) oraz sporty siłowe i kulturystykę (12%).

Obecnie pracodawcy prześcigają się w oferowaniu benefitów, które zadowolą pracowników i przyciągną nowych zatrudnionych. Popularna karta sportowa oferująca w głównej mierze zajęcia na siłowni nie odpowie na potrzeby części Polaków. W wyniku pandemii przyzwyczailiśmy się do organizowania sobie aktywności we własnym mieszkaniu czy na zewnątrz, co doskonale widzimy w danych, gdzie dominuje rower, basen czy spacery. Dlatego dobrym pomysłem jest dobranie takiego benefitu, który pozwoli pracownikom ćwiczyć gdziekolwiek zechcą, nie martwiąc się o ewentualne kontuzje i ich finansowe i zdrowotne konsekwencje – zauważa Grażyna Anna Sitkowska, kierownik Zespołu Ubezpieczeń NNW Wiener.

Dlaczego uprawiamy sport?

Najczęstszym motywem podejmowania aktywności przez Polaków jest przyjemność i rozrywka płynąca z uprawiania sportu – takiego zdania jest 67,5 procent mężczyzn oraz 62 procent kobiet. Nie bez znaczenia jest również utrzymanie kondycji fizycznej oraz zachowanie właściwej sylwetki, na czym nieco mocniej zależy kobietom (41%) niż mężczyznom (40%). Kolejnym argumentem za sportowym trybem życia jest zdrowie oraz zalecenia lekarza (kobiety – 27%, mężczyźni – 22%).

Spośród osób, które nie podejmują aktywności sportowych, co trzecia argumentuje to brakiem wolnego czasu. Mocniej dotyczy to mężczyzn (33%) niż kobiet (27%). Drugim najczęstszym powodem był brak zainteresowania lub preferowanie wypoczynku biernego (23%), a kolejnym – wiek badanych (17%).

Wydatki na aktywności sportowe

Średni koszt poniesiony na sport i rekreację ruchową przez gospodarstwo domowe wyniósł 870 zł, w tym na zakup sprzętu sportowego – 154 zł. Na pozostałe cele sportowo-rekreacyjne wydatki ponosiło prawie 40 procent gospodarstw domowych. Kwota wydatkowana w przeliczeniu na 1 gospodarstwo wyniosła 716 zł. Najwięcej Polacy wydają na udział w zajęciach sportowych i rekreacji ruchowej (493 zł). Wydatki na ten cel poniosło 25,9 procent ogółu gospodarstw domowych. Na zakup odzieży sportowej przeznaczono 151 zł (wydatki poniosło 29,7% gospodarstw), na konserwację i wypożyczenie sprzętu sportowego – 40 zł (10,1% gospodarstw), a na udział w obozach sportowych lub sportowo-rekreacyjnych – 32 zł (2,4% gospodarstw).

Możesz również lubić