Jak odnieść sukces za granicą? Opowiada Polka z Wielkiej Brytanii

by Leszek Sadkowski

Kiedy postanowiłam wyjechać z Polski wiedziałam już, że otworzę swój salon w Wielkiej Brytanii i trzymałam się tego aż do momentu realizacji planu – mówi Sandra Bujnowska, Polka, która zamieszkała na Wyspach, poznała rynek brytyjski i dzieli się swoimi spostrzeżeniami. Mogą być one przydatne innym osobom, mieszkającym już w Anglii czy Szkocji lub tym, którzy dopiero zamierzają tam wyjechać.

Jakich umiejętności brakowało na początku pobytu na emigracji i z jakimi wyzwaniami musiała Pani się wtedy mierzyć?

Na początku działalności na emigracji Polacy mogą napotkać pewne wyzwania związane z brakiem konkretnych umiejętności lub doświadczenia. Oto kilka przykładów:

Język: Brak płynności w języku lokalnym może być początkowo utrudnieniem w komunikacji z klientami, partnerami biznesowymi i pracownikami. Ważne jest, aby zdobyć biegłość językową, zarówno w mowie, jak i piśmie, aby skutecznie prowadzić biznes i budować relacje.

Zrozumienie lokalnego rynku: Rozpoczęcie działalności na obcym rynku wymaga dogłębnego zrozumienia lokalnych warunków biznesowych, preferencji konsumentów, konkurencji i regulacji prawnych. Brak wiedzy na temat lokalnych zwyczajów i praktyk biznesowych może być wyzwaniem na samym początku.

Kultura i adaptacja: Kultura biznesowa może się różnić między krajami, a brak świadomości lokalnych norm i wartości może prowadzić do nieporozumień lub złych decyzji. Ważne jest, aby być otwartym na adaptację i naukę, aby dostosować swoje działania do lokalnego kontekstu.

Budowanie lokalnych sieci i kontaktów: Rozwój skutecznej sieci kontaktów biznesowych jest ważny na każdym rynku. Na początku działalności na emigracji brakuje często lokalnych powiązań, a budowanie sieci może być wyzwaniem. Warto inwestować czas i wysiłek w nawiązywanie relacji z innymi przedsiębiorcami, organizacjami branżowymi i instytucjami biznesowymi.

Wyzwania prawne i administracyjne: Każdy kraj ma swoje przepisy prawne i administracyjne dotyczące prowadzenia biznesu. Brak znajomości lokalnych przepisów i procedur może być wyzwaniem na początku. Warto skonsultować się z prawnikiem lub specjalistą ds. biznesu, aby uzyskać potrzebne informacje i wsparcie w tej dziedzinie.

Konkurencja i pozycjonowanie: Na każdym rynku istnieje konkurencja, która może być już dobrze ugruntowana. Konieczne jest zidentyfikowanie swojej unikalnej wartości i sposobów wyróżnienia się na tle konkurencji. Konieczne jest również ustalenie optymalnej strategii cenowej i marketingowej, aby przyciągnąć klientów.

Ważne jest, aby być świadomym tych wyzwań i podejść do nich z elastycznością, determinacją i gotowością do nauki. Każde wyzwanie może być okazją do rozwoju i doskonalenia umiejętności, które będą przydatne w dalszym prowadzeniu działalności na emigracji.

Czy Polacy w UK są postrzegani jako przedsiębiorczy? Czy spotkała się Pani ze stereotypami na temat polskich emigrantów?

Tak, Polacy w Wielkiej Brytanii są często postrzegani jako przedsiębiorczy i pracowici. Polscy imigranci od lat odnoszą sukcesy jako przedsiębiorcy i pracownicy w różnych zawodach. Ich przedsiębiorczość jest dość często doceniana, a Polacy są znani z tego, że podejmują wyzwania.

I w Wielkiej Brytanii są cenieni za swoje umiejętności, wiedzę i pracowitość. Wielu z nich posiada wysokie kwalifikacje zawodowe, a ich zdolności są zauważane w różnych sektorach. Nasi przedsiębiorcy są też doceniani za gotowość do podejmowania wyzwań i oceniani jako ambitni, elastyczni i zdeterminowani w dążeniu do celu.

Warto zauważyć, że ocena przedsiębiorczości Polaków w Wielkiej Brytanii może się różnić w zależności od indywidualnych doświadczeń i opinii. Nie można generalizować, że wszyscy Polacy w UK są przedsiębiorczy, ale ogólnie polska społeczność odniosła tam sukcesy.

Jak na sukcesy rodaków reaguje brytyjska konkurencja? 

Reakcje brytyjskiej konkurencji mogą być zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak branża, lokalny rynek, specyfika usług i inne czynniki konkurencyjne. Ja nie doświadczyłam żadnych przykrych zachowań brytyjskiej konkurencji, wręcz przeciwnie, dostałam od niej dużo wsparcia i pomocy na początku mojej drogi.

A czy Brytyjki chętnie korzystają z polskich usług?

Wiele zależy od rodzaju usług i branży, ale ogólnie rzecz biorąc, Polacy cieszą się dobrą reputacją. Warto pamiętać, że każdy klient jest inny, a zaufanie i preferencje mogą się różnić. Ważne jest, aby stale dbać o wysoką jakość usług, komunikację i dostosowanie się do lokalnych oczekiwań. Budowanie relacji z klientami i zdobywanie pozytywnych rekomendacji może pomóc w rozwoju działalności i przyciągnięciu nowych klientów.

Warto również zauważyć, że polskie usługi mogą konkurować z lokalnymi dostawcami na rynku brytyjskim. Konkurencja jest naturalną częścią działalności gospodarczej, więc ważne jest, aby wyróżnić się pod względem jakości, ceny, innowacyjności lub innych czynników, które przyciągną klientów i zbudują lojalność wśród nich.

Podsumowując, chociaż opinie i preferencje klientów mogą się różnić, wielu Brytyjczyków korzysta z polskich usług.

W Wielkiej Brytanii wciąż mieszka i pracuje wielu Polaków

Jak patrzy Pani na siebie w perspektywie lat spędzonych w tym kraju?

Przebijanie się na obcym rynku jest niełatwe, ale jeśli się uda, jest to na pewno powód do satysfakcji i radości.

Warto doceniać swoje osiągnięcia i spojrzeć na nie z perspektywy długoterminowej. Sukces może przynieść wiele korzyści, takich jak finansowa niezależność, możliwość rozwoju i ekspansji, a także wpływ na społeczność i gospodarkę. To także potwierdzenie umiejętności przedsiębiorczych i zdolności do adaptacji w obcym środowisku.

Jednak sukces to nie tylko kwestia osiągnięć finansowych. Ważne jest, aby zachować równowagę i pamiętać o innych aspektach życia, takich jak zdrowie, relacje z rodziną i przyjaciółmi, a także satysfakcja z tego, co się robi.

Bo sam sukces to nie koniec podróży. Dodam, że jestem wdzięczna za wszystkie szanse, które miały wpływ na mój sukces i pamiętam o tym, że nie osiągnęłam go sama. Współpraca z innymi, wsparcie społeczności i otoczenia, a także pracownicy, którzy mnie wspierali, odegrali w tym ważną rolę.

A jakie rady dałaby Pani Polkom, które rozpoczynają swój biznes za granicą? 

Jeśli jesteś Polką i rozpoczynasz swój biznes za granicą, to mam kilka porad, które mogą się przydać na miejscu:

Badanie rynku: Przed rozpoczęciem działalności za granicą, gruntownie zbierz informacje na temat lokalnego rynku. Zbadaj konkurencję, trendy, preferencje konsumentów i wymagania prawne. To pomoże Ci lepiej zrozumieć otoczenie biznesowe i dostosować swoją ofertę.

Lokalne partnerstwa: Znalezienie lokalnych partnerów biznesowych może być dużym atutem. Partnerstwo z lokalnym przedsiębiorstwem może pomóc zrozumieć lokalne praktyki biznesowe, nawiązać kontakty i zbudować zaufanie wśród miejscowej społeczności.

Zrozumienie kultury i języka: Zapoznanie się z kulturą i językiem kraju, w którym zamierzasz prowadzić działalność, jest kluczowe. To pozwoli Ci skuteczniej komunikować się z klientami, partnerami i pracownikami. Spróbuj również zrozumieć lokalne zwyczaje biznesowe, aby uniknąć faux pas i budować dobre relacje.

Prawo i regulacje: Zdobądź informacje na temat lokalnych przepisów, prawa podatkowego i regulacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Skonsultuj się z lokalnymi ekspertami prawnymi i księgowymi, aby upewnić się, że spełniasz wszystkie wymogi i prowadzisz biznes zgodnie z prawem.

Adaptacja strategii: Pamiętaj, że strategia, która działała w Polsce, może niekoniecznie działać za granicą. Dostosuj swoje podejście do specyfiki lokalnego rynku i oczekiwań klientów. Bądź elastyczna i gotowa do wprowadzania zmian w swoim biznesie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Budowanie sieci kontaktów: Aktywne budowanie sieci kontaktów biznesowych jest kluczowe w kontekście prowadzenia działalności za granicą. Weź udział w lokalnych wydarzeniach branżowych, targach i konferencjach, nawiąż kontakty z innymi przedsiębiorcami i profesjonalistami. Budowanie relacji może pomóc Ci zdobyć cenne informacje i wsparcie.

Przygotowanie finansowe: Pamiętaj, że rozpoczęcie działalności za granicą może wymagać dodatkowych nakładów finansowych. Opracuj realistyczny plan finansowy, uwzględniający koszty związane z ekspansją zagraniczną. Bądź przygotowana na okresy startowe, gdy może być trudno osiągnąć zyski.

Dążenie do zrozumienia lokalnych klientów: Staraj się zrozumieć potrzeby i preferencje lokalnych klientów. Dostosuj swoje produkty lub usługi do ich oczekiwań. Wykaż się szacunkiem wobec miejscowej kultury i dostosuj swoje działania marketingowe do lokalnych realiów.

Bądź cierpliwa: Rozwój biznesu za granicą może zająć więcej czasu niż oczekiwano. Bądź cierpliwa i gotowa na trudności, które mogą się pojawić. Ważne jest, aby być wytrwałym i elastycznym, a także uczyć się na błędach i dostosowywać swoje działania w trakcie procesu rozwoju biznesu.

Korzystaj z dostępnych zasobów: Wykorzystaj dostępne zasoby, takie jak organizacje wsparcia dla przedsiębiorców, ambasady, konsulaty i lokalne instytucje biznesowe. Mogą one dostarczyć Ci cennych informacji, wsparcia i kontaktów, które ułatwią Ci rozwój biznesu za granicą.

I na koniec, pamiętaj, że rozpoczęcie działalności za granicą może być ekscytującym, ale i wymagającym przedsięwzięciem. Dobre przygotowanie, elastyczność i gotowość do nauki będą kluczowe dla sukcesu Twojego biznesu.

***

Sandra Bujnowska od 16 lat pracuje jako kosmetolog, specjalista medycyny estetycznej i linergistka. Założycielka sieci salonów SensualSpa Institute of Beauty oraz centrum szkoleniowego w Wielkiej Brytanii.

Możesz również lubić