Zarobki freelancerów – w jakiej branży płace wzrosły najbardziej?

by Leszek Sadkowski

Ponad połowa (52 procent) polskich freelancerów przyznało, że podniosło w ostatnim czasie swoje stawki. Widać to również w danych pochodzących z umów zawartych przez platformę Useme – największe zmiany można zaobserwować zwłaszcza wśród wolnych strzelców zajmujących się programowaniem. Jak wygląda sytuacja w pozostałych branżach?

Useme podzieliło się średnimi wysokościami stawek za zlecenia w najpopularniejszych wśród polskich freelancerów profesjach. Dane potwierdzają wyniki opublikowanej przez platformę w czerwcu ankiety nt. wpływu inflacji na sytuację wolnych strzelców. Wynikało z niej, że nieco ponad połowa (52 procent) freelancerów podniosło w ostatnim czasie swoje ceny, 45 procent pozostawiło je na dotychczasowym poziomie, a zaledwie 3 procent zdecydowało się na ich obniżenie.

Po raz pierwszy dzielimy się danymi dotyczącymi średnich stawek z umów realizowanych przez Useme. Prezentowane kwoty mogą być wskazówką zarówno dla początkujących freelancerów, jak i firm, zlecających wykonanie dzieła na zewnątrz – komentuje Przemysław Głośny, CEO Useme.

Wzrosty u programistów i fotografów

W kategorii programowanie i IT możemy zaobserwować znaczną zmianę – o ponad 57 procent w porównaniu do 2021 roku, podobnie duże wzrosty dotyczą freelancerów podejmujących zlecenia w kategorii “Strony i sklepy internetowe”. Wolni strzelcy tworzący platformy e-commerce obecnie zarabiają o 43 procent więcej, z kolei ci zajmujący się budowaniem stron, a także ich modernizacją – o ponad 42 procent.

Ponad 42 procentowy wzrost stawek dotyczy również fotografów. Dla przypomnienia, w badaniu nt. wpływu inflacji na polskich freelancerów, podwyżki zadeklarowało 66 procent przedstawicieli tej profesji.

Zarobki copywriterów

Jedną z najpopularniejszych branż wśród wolnych strzelców – wg badania Useme z 2021 roku – jest szeroko rozumiany copywriting, czyli tworzenie artykułów, treści na strony internetowe, przygotowywanie opisów produktów lub kategorii do sklepów internetowych, a także tworzenie haseł reklamowych. Zajmuje się tym 26,4 procent ankietowanych.

Tutaj freelancerzy również podnieśli stawki, lecz w porównaniu do pozostałych profesji wzrosty były zdecydowanie niższe – 12 procent. Jednak warto mieć na uwadze, że twórcy tekstów mają zazwyczaj więcej umów o niższej wartości. Dotyczy to również tłumaczy, choć w przeciwieństwie do cen usług copywriterów ich wynagrodzenia wzrosły średnio o 30 procent. Z kolei freelancerzy specjalizujący się w SEO oraz social mediach (m.in. ustawianiu reklam czy prowadzeniu profili) podnieśli stawki o nieco ponad 27 procent – czytamy w opracowaniu.

Profesje z najniższymi wzrostami

Architekci, dźwiękowcy oraz specjaliści zajmujący się wideo, to ci freelancerzy, których wysokość stawek najmniej uległa zmianie w ciągu ostatniego roku.

Podwykonawcy specjalizujący się w realizacji i montażu filmów odnotowali wzrost wynagrodzeń o 12 procent, natomiast wolni strzelcy realizujący zlecenia w kategorii architektura – zarówno projekty aranżacji wnętrz, jak i rendery 3d przedmiotów oraz wizualizacje mają stawki wyższe o 10 procent. Najmniejszy wzrost wartości zleceń – 7 procent dotyczył freelancerów zajmujących się dźwiękiem i muzyką, czyli np. lektorów, osób specjalizujących się w realizacji i obróbce efektów dźwiękowych czy montujących podcasty. Na ceny realizowanych przez polskich freelancerów zleceń, bez wątpienia ma wpływ aktualna sytuacja ekonomiczna. W ciągu roku stawki wzrosły we wszystkich branżach, jednak ich wysokość w dużej mierze uzależniona jest od charakteru konkretnej profesji – brzmi podsumowanie raportu.

***

Materiał powstał na podstawie danych z serwisu – Index Useme oraz badania zrealizowanego przez Useme.com w czerwcu 2022 r. z wykorzystaniem metody badawczej CAWI (Computer Assisted Web Interview). Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1035 polskich freelancerów.

Możesz również lubić