Wielka inwestycja pod Łodzią. Japończycy zatrudnią tysiąc osób

by Leszek Sadkowski

Firma Daikin Europe N.V. ogłosiła, że zainwestuje ponad 300 milionów euro w budowę nowej fabryki, zlokalizowana w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, która stanie się pierwszym zakładem produkcyjnym Daikin w Polsce. Nowa fabryka ma produkować pompy ciepła od lipca 2024 roku, dołączając do istniejących europejskich przedsiębiorstw produkcyjnych w Belgii, Czechach i Niemczech. W fabryce do 2025 roku zatrudnienie znajdzie 1000 osób.

Inwestycja uzupełnia ogłoszony w zeszłym roku plan zarządzania strategicznego Daikin Europe FUSION 25, w ramach którego firma zainwestuje 840 milionów euro w nowe fabryki oraz nowe inwestycje w już istniejących zakładach – ogłosiła spółka. Dzięki temu łączna kwota inwestycji Daikin Europe do 2025 roku wyniesie ponad 1,2 miliarda euro. Europa jest tym samym dla Daikin regionem o najwyższym priorytecie, dla rozwoju produkcji pomp ciepła w ramach planu FUSION 25.

Zdolność produkcyjna

Jako wiodący producent pomp ciepła na europejskim rynku chcemy ułatwić społeczeństwom przejście od używania kotłów wykorzystujących paliwa kopalne, na pompy ciepła. Dlatego stale rozwijamy nasze produkty i usługi, a teraz podjęliśmy decyzję o uruchomieniu nowej fabryki w Polsce. Będzie ona miała największą w Grupie Daikin Europe zdolność produkcyjną grzewczych pomp ciepła dzięki czemu chcemy osiągnąć pozycję lidera w segmencie pomp ciepła na wszystkich kluczowych rynkach – powiedział Toshitaka Tsubouchi, Prezes Daikin Europe.

Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda powiedział z kolei, że Polska jest dobrym miejscem do inwestowania, czego najlepszym dowodem są zajmowane przez nasz kraj miejsca w różnego rodzaju rankingach.

Co istotne, na postrzeganie naszego kraju i decyzje inwestycyjne nie ma wpływu wojna na Ukrainie. Prowadziliśmy ze stroną japońską intensywne rozmowy, również podczas mojej czerwcowej wizyty w Japonii. I mamy tego teraz efekty. To będzie największa inwestycja w województwie łódzkim i taka, na której nam najbardziej zależy: innowacyjna, z dobrymi miejscami pracy, o bardzo wysokich nakładach inwestycyjnych. Co więcej oparta na najnowocześniejszych i ekologicznych rozwiązaniach – dodał Buda.

Reakcja na rosnący popyt

Japończycy chcą zwiększyć swoje zdolności produkcyjne poprzez inwestycje kapitałowe i wzrost zatrudnienia w już istniejących fabrykach pomp ciepła w Europie. Decyzja o uruchomieniu całkowicie nowego zakładu w Polsce pokazuje, że Daikin w ten sposób reaguje na rosnący popyt w Europie.

Polska jest krajem o dużej liczbie wykwalifikowanych pracowników, a do 2025 roku zatrudnienie w naszej fabryce znajdzie nawet ponad 1000 osób. Podjęte przez nas wysiłki pozwolą nam do 2025 roku produkować 4 razy więcej niż obecnie. Dzięki temu stworzymy system produkcyjny zapewniający stabilne dostawy na rynek. Dzięki nowej fabryce kontynuujemy naszą strategię „bliskości”, która zakłada, że wszystkie produkty grzewcze sprzedawane w Europie są również produkowane w Europie – potwierdził Hiromitsu Iwasaki, wiceprezes Daikin Europe.

Marek Michalik prezes zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dodał, że inwestycja japońskiej firmy z wielu względów jest kluczowa: będzie to największy projekt w historii strefy i największa fabryka spółki w Europie, zaawansowana technologicznie oraz tworząca ponad tysiąc nowych miejsc pracy.

Daikin Europe

Daikin Europe N.V. jest spółką zależną Daikin Industries Ltd. i wiodącym dostawcą technologii ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, oczyszczania powietrza i chłodnictwa. Zatrudnia ponad 12 000 pracowników w ponad 65 podmiotach.

Firma posiada 12 głównych zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Belgii, Czechach, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Turcji, Austrii i Wielkiej Brytanii. Główna siedziba Daikin Europe Group znajduje się w Belgii, w Ostendzie. Firma została założona w 1972 roku, a produkcja w Europie rozpoczęła się w 1973 roku. Jest obecnie liderem rynku pomp ciepła w Europie.

Możesz również lubić